previous pauseresume next

همكار مركز تحقيقات رشد و نمو كودكان اصفهان و مطالعه CASPIAN به عنوان محقق برگزيده بيستمين جشنواره رازي معرفي شدند

گزارش روابط عمومي پژوهشگاه علوم غدد و متابوليسم- در بيستمين جشنواره رازي كه ۲۲ دي ۹۳ در مركز همايش‌هاي بين‌المللي دانشگاه شهيد بهشتي تهران برگزار شد؛ دانشگاه علوم پزشكي تهران ۹ جايزه از ۴۰ جايزه اين جشنواره را از آن خود كرد كه در ميان محققين برگزيده، دكتر مصطفي قرباني، دكتراي اپيدميولوژي از دانشگاه علوم پزشكي ايران كه از سال ۸۸ تاكنون با پژوهشگاه علوم غدد و متابوليسم دانشگاه علوم پزشكي تهران در حوزه فعاليت هاي پژوهشي و آماري همكاري تنگاتنگي دارد، به عنوان محقق برتر گروه علوم بهداشت و سلامت با تعداد ۱۲۸ مقاله داخلي و ۵۴ مقاله خارجي با عنوان مقاله برگزيده "ارتباط  بين مصرف غذاهايي ناسالم و مشكلات ذهني در نمونه ملي از كودكان و نوجوانان ايراني: مطالعه كاسپين ۴" معرفي شد.
دكتر قرباني در گفت و گو ويژه با خبرنگار روابط عمومي پژوهشگاه علوم غدد و متابوليسم به معرفي خود و توضيح فعاليت هاي پژوهشي اش پرداخت.
لطفا خودتان را معرفي بفرماييد.
دكتر مصطفي قرباني متولد ۱۳۶۰، فارغ التحصيل اپيدميولوژي از دانشگاه علوم پزشكي ايران در سال ۱۳۸۹و هم اكنون عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي البرز هستم.

در مورد جايزه اي كه در بيستمين جشنواره رازي به شما اهدا شده است، توضيحاتي بفرماييد.
در بيستمين جشنواره رازي به عنوان محقق جوان در گروه مديريت بهداشت و سلامت برگزيده شدم كه بر روي ارتباط اثر غذاهاي ناسالم مثل نوشيدني هاي شيرين و فست فودها بر رفتار هاي خشونت آميز در كودكان مطالعه اي انجام داده بودم كه به عنوان مقاله برتر با نام "تاثير غذاهاي ناسالم برمشكلات ذهني در نمونه ملي از كودكان و نوجوانان ايراني" برگزيده شد.
اين مطالعه بر اساس داده هاي مورد استفاده در مطالعه كاسپين ۴ صورت گرفته است، اين داده ها مربوط به مرحله چهارم طرح ملي نظام مراقبت و پيشگيري از بيماري هاي غيرواگير از دوران كودكي تا بزرگسالي بود كه  حدود ۱۴ هزار دانش آموز در كل كشور انتخاب شدند كه از آنها در مورد مقدار مصرف غذاهاي ناسالم كه شامل ۴ گروه (نوشيدني هاي شيرين، خوراكي هاي شور، كيك و شيريني جات و فست فود) مي باشند، سوال كرديم و در كنار آن پرسشنامه اي جهاني و معتبر مربوط به مشكلات ذهني و رفتار هاي خشونت آميز آنها در مدرسه پرسيده شد. نتايج مطالعه نشان داد مشكلات ذهني و رفتار هاي خشونت آميز در بچه ها با مصرف غذاهاي ناسالم ارتباط مستقيم و معني داري دارد، به نحوي كه افرادي كه مصرف غذاهاي ناسالم بخصوص شيريني جات و خوراكي هاي شور در سبد غذايي خانواده شان بيشتر بوده، درصد ابتلا به مشكلات ذهني و رفتارهاي خشونت آميز و پرخاشگرانه در آنها افزايش پيدا كرده است. راهكار و توصيه ما نيز،  بهبود كيفيت غذايي در مدارس و در خانه ها به عنوان راهي براي پيشگيري از رفتار هاي خشونت آميز و مشكلات ذهني در كودكان بود.

آيا در گذشته پژوهش هايي هم در اين زمينه انجام داده بوديد؟
بله، كارهايي كه انجام مي شود همگي وابسته به يك پايگاه اطلاعاتي خيلي وسيع مي باشد و  كل مطالعاتي  كه در مورد بچه ها صورت مي گيرد مثل ( چاقي، مشكلات ذهني ، رفتار هاي بهداشتي و رفتار هاي خشونت آميز با والدين) با تكيه بر اين پايگاه اطلاعاتي مي باشند و تحقيقاتي هم كه توسط ما انجام مي گيرد مربوط به چاقي و مشكلات متابوليك در بچه هاي ۶ تا ۱۸ سال است.

در حال حاضر چه فعاليت هاي پژوهشي انجام مي دهيد؟
در مورد يك سري رفتار هاي پرخطر در دانش آموزان با نام مطالعه كاسپين مشغول فعاليت هستيم كه متشكل از مقطع هاي مختلفي است. در حال حاضر بر روي داده هاي ۴ مطالعه كاسپين كه بيانگر يك نظام مراقبت در كودكان مي باشد، تحقيق مي كنيم.

در مورد مشكلات و موانعي كه در ايران بر سر راه تحقيق قرار دارد، صحبت بفرماييد.
مهم ترين مشكل و مسئله نداشتن زيرساخت هاي مناسب مربوط به پژوهش است. بودجه اي هم كه به مسئله تحقيق اختصاص داده مي شود، بسيار كم است. دليل پيشرفت كشور هايي كه در اين زمينه رشد و جهش دارند نيز  برخوردار بودن از بودجه ي كافي و زير ساخت هاي مناسب  مي باشد. متاسفانه به دليل كمبود هايي كه در اين زمينه داريم هنوز به مرحله اي نرسيده ايم كه تحقيقات ما به صورت كاربردي باشد و به دست سياست گذاران برسد. معمولا كارهاي تحقيقاتي كه صورت مي گيرند با توجه به بودجه كمي كه به آنها تعلق مي گيرد، معمولاً تحقيقات كوچكي هستند كه كيفيت و نتايج خيلي خوبي از آنها حاصل نمي شود.

پيشنهاد شما براي كاربردي شدن تحقيقات در آينده چيست؟
مهم ترين ابزار كيفيت، فراهم كردن زير ساخت هاي  پژوهش و تربيت نيروهايي است كه بتوانند با توجه به بودجه هايي كه وجود دارد و در اختيار آنها قرار مي گيرد، كارهاي تحقيقاتي بزرگي انجام دهند كه نتيجه آن كاربردي شدن نتايج مربوط به تحقيقات مي باشد.

چه صحبتي با خانواده ها و مسئولين داريد؟
با توجه به اين موضوع كه اكثر مشكلاتي كه در سنين بالا شاهد آن هستيم ريشه در كودكي دارد، پس اگر خواهان بحث تحول نظام سلامت در جامعه هستيم بايد تلاش هاي خودمان را از سنين خردسالي براي فرزندانمان انجام دهيم. والدين مي بايست دقت كافي را در اين زمينه داشته باشند و مسئولين نيز بايد در  فراهم سازي محيط هايي امن به جهت بالابردن فعاليت هاي فيزيكي در كودكان و ايمن سازي مدارس در باب تغذيه مناسب حداكثر تلاش خود را انجام دهند تا انشاالله بتوانيم در آينده جامعه اي سالم و به دور از هرگونه بيماري داشته باشيم.

شیوه زندگی سالم

آموزش در مرکز تحقیقات